GÜNÜN GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ

Bugünün Gazeteleri için tıklayınız

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz GrafikSaati: 2006'dan beri

 

 

Gazete Başlıkları 17 Eylül Pazartesi

HÜRRİYET

Türbanlı girer, başı açık çıkar
Tam 26 yıl boyunca türban kararlarına imza atan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Mustafa Bumin, hazırlanan yeni Anayasataslağıyla ilgili "Endişeliyim" uyarılarında bulundu. "Bunu bir kenara yazın" diyen Bumin, türbanlıların "Müslüman değilmisiniz?" gerekçesiyle başı açıkları üniversiteye almayacağını ve çarşaflılara yol açılacağını iddia etti.

Taslaktaki türban metni değişecek
AKP’li yetkililer ve öğretim üyelerinden oluşan karma heyet, üç günlük Sapanca kampını dün tamamlayarak anayasa taslağını yeniden şekillendirdi. Komisyon Başkanı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Artık bu taslak genel anlamıyla bize ait bir taslaktır"dedi.

MİLLİYET

Kritik konular Erdoğan'a
Anayasa taslağını tartışan AKP heyeti, "Din dersinden muaf olmayı, yüz kızartıcı suçlarda vekillerin yargılanmasını" kabul etti. Çankaya için üniversite diploması şart

Sami Yusuf izdihamı
Time'ın hakkında "İslam dünyasının en büyük rock yıldızı" dediği Sami Yusuf'un İstanbul Feshane'deki ücretsiz konseriniyaklaşık 50 bin kişi izledi. Yusuf konserde Arapça, İngilizce ve Türkçe şarkılar seslendirdi

RADİKAL

Yarım kalan söyleşi...
Yedi yıl önce Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan DTP milletvekili Hasip Kaplan, Neşe Düzel'in sorduklarını beğenmeyincekendi istediği soruları sordurmak istedi

SABAH
Beş PKK'lıya Paris'te sorgu
Türkiye, Avrupa'da ilk kez PKK'ya karşı çıkarma yaptı. "Yazışmalar yıllarca sürüyor, sonuç çıkmıyor" diyen Ankara, ay başında Paris'e MİT, Emniyet ve savcılık mensuplarından oluşan özel bir ekibi çok gizli bir şekilde gönderip, 5 PKK'lıyı sorguladı.

POSTA
Top Erdoğan'da
AKP'nin sivil anayasa hazırlamak için kurduğu 18 kişilik komisyon Sapanca'da çalışmalarını tamamladı. Üniversitelerde türbanı serbest bırakan madde için son kararı Başbakan Erdoğan verecek. Anayasa'nın değiştirilmesi teklif bilr edilemeyen ilk 4 maddesine dokunulmadı. Dokunulmazlık sınırlandırıldı. Milletvekilleri yüz kızartıcı suç işlerlerse yargılanabilecek.

AKŞAM
Asker ve MİT'e dokunulmuyor
Akademisyenler ile AKP’li hukukçuları bir araya getiren ve Sapanca’da yapılan toplantılar sonucunda yeni anayasa taslağına son şekli verildi. 3 gün süren kamp dün akşam saatlerinde sona erdi.

VATAN
AKP'de türban çatlağı!
Anayasa Komisyonu’nun AKP’li üyeleri yeni Anayasa taslağındaki türban konusunda anlaşamadı. Üniversitede türban kararı Erdoğan’a kaldı

CUMHURİYET
İran'ı vurma planı
Beyaz Saray'da Tahran yönetimine bir hava saldırısı düzenleme isteği ağır basmaya başladı

REFERANS
UN Ro-Ro'nun satışı 1.25 milyar dolar getirdi tepkiler anlamsız
UN RO-RO'nun ABD'li KKR'a satılmasına bazı hissedarlar ile ihracatçıların gösterdiği tepkiyi cevaplayan İcra Komitesi BaşkanıCüneyt Solakoğlu, "Satmayalım demek 1.25 milyar doların Türkiye ekonomisine girmesine karşı çıkmak demektir" dedi.

Turkish Daily News
Almanya tolerans testiyle karşı karşıya
3 milyon Müslümanı barındıran Almanya, Cologne'deki yapılması planlanan cami için bir test verecek.

ZAMAN
Sivil anayasa görücüye çıkıyor
Sivil anayasa taslağının hazırlanma sürecinde sona gelindi. AK Partili hukukçular ile taslağı hazırlayan bilim kurulunun Sapanca'da üç gün süren toplantısı tamamlandı.

YENİ ŞAFAK
Başörtüsünde kararı Erdoğan verecek
Sapanca'da üç gün süren toplantıda yeni anayasa çalışmalarını sonuçlandıran komisyon, taslak üzerindeki alternatifleri en aza müzikirken, eğitimin dili ve başörtüsü konusunda son kararı Başbakan Erdoğan'a bıraktı

SPOR BASINI

FANATİK

Yeni bir aşk! 6-0
İlk kez yan yana oynayan golcüler, birbirlerine çabuk alıştı. Nonda iki gole, Hakan Şükür de bir gol ve iki asiste imza attı.Aslan, Konya'yı 6 golle dağıttı, zirvede yerini korudu.

FOTOMAÇ
Mucize fabrikası
Cimbom; şampiyonluk adayları Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un 2'şer puan bıraktıkları haftada Konyaspor'u yenerek,adeta 9 puan kazanmış oldu. Galatasaray, cezası nedeniyle Ali Sami Yen'de seyircisiz oynadığı maçta futbol resitali sundu.

 

Günün Gazete Başlıkları

HÜRRİYET
Cumhuriyet bir

İlk gezisini Güneydoğu’ya yapan Cumhurbaşkanı Gül, ilk röportajını da Hürriyet’e, Fatih Çekirge’ye verdi. Fatih Çekirge ile Siirt’te özel bir sohbet yapan, kentin sokaklarını dolaşan, yöre halkının coşkusunu yaşayan, onlarla kucaklaşan Cumhurbaşkanı Gül, şu çarpıcı sözleri söyledi: "Bu millet, bu devlet birdir. Başka cumhuriyet yok. Bu milletin hamuru sağlam. İşte sevgiyle birbirimizi kucaklıyoruz. Aramızdaki nifakı da bu sevgi yok edecek.."

Emre'nin bu kol hareleti konuşuluyor

1-) 16 Kasım 2005’teki Türkiye-İsviçre maçında yaşanan şiddet görüntülerinde başrolde yer aldı. 2-) Aralık 2006’da İngiltere’de ırkçılıkla suçlandı. 3-) 12 Eylül 2007’deki Macaristan maçında gazetecilere el kol hareketi yaptı.

MİLLİYET
Kuzey Irak'ta rüzgar döndü

Türk mallarının marketleri doldurduğu, Türk inşaatçılarının birbiri ardına işler aldığı Kuzey Irak'ta rüzgâr tersine döndü. Birçok Türk firması işlerini bitirip çekilmeye çalışıyor.

Kim koydu bu suyu buraya?
Siirt'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, oruçlu olduğunu unutup önündeki suyu içti. Daha sonra oruçlu olduğunu hatırlayan Gül, "Neden beni uyarmadınız, suyu niye koydunuz?" diye sitem etti.

RADİKAL
Yargıtay'dan özgürlüğe fren
8. Ceza Dairesi: Azınlık Raporu'yla halk kin ve düşmanlığa tahrik edildi

SABAH
Sivilini yapmaya darbe mi lazım
Sivil anayasa taslağının mimarı Prof. Özbudun şunları söyledi: "Kurucu meclisler savaş, ihtilal gibi gelişmelerden sonra oluşur. Buna göre, yeni bir anayasa yapabilmek için darbe mi olması gerekiyor? Anayasanın nasıl değiştirileceği bellidir. Zaten normal meclis devam ederken kurucu meclis oluşturulması da mümkün değil. Bunun örneği dünyada yok. Ayrıca  anayasaya da aykırı olur."

POSTA
Çıkar o formayı
Türk Milli Takımı'nın Macaristan'ı 3-0 yendiği maçta golden sonra basın tribününe el kol hareketi yaoan Emre Belözoğlu'na tepki yağıyor. İsviçre maçında çıkan olaylardan sorumlu bulunarak 4 maç ceza alan, İngiltere'de ırkçılıkla suçlanan Emre'nin bu son hareketi bardağı taşırdı. Halkın ortak görüşü, milli formanın Emre'nin üzerine yakışmadığı yönünde.

AKŞAM
Ya rabbim şu trafiğe bir çare
Okulların açılacağı 17 Eylül Pazartesi günü için İstanbul trafiği alarm verirken, ‘mutlaka yetişecek’ denilen metrobüs hattında belediye yetkilileri dün ilk seferine çıktı. Avcılar - Topkapı hattında hizmet verecek olan metrobüsün, ilk seferini İBB Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak ve İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk yaptı. Eşi ile birlikte umreye giden Başkan Kadir Topbaş sefere katılmadı.

 

Günün Gazete Manşetleri

HÜRRİYET
Bursa’da 300 kişiye polis zoruyla frengi tedavisi
Bursa’da "fuhuş çetesi" kurdukları iddiasıyla tutuklanan 12 travestiden 6’sında frengi hastalığı saptanınca, bu kişilerin ilişki kurduğu yaklaşık 300 kişinin polis zoruyla tedavi ettirilmesi gündeme geldi.

Hatice, 19 kilo aldı ama zayıf diye iş bulamıyor
Televizyondaki sıfır beden mankenlerden etkilenerek yaptığı ölüm diyetleriyle anoreksia (yiyemem* hastalığı) hastalığına yakalanarak 18 kiloya düşen Hatice Danabaş (29), gördüğü tedaviyle 19 kilo alarak 37 kiloya ulaştı.

MİLLİYET
Anayasal yurtseverlik anlayışı kabul edilmeli
Prof. Kaboğlu, "AKP'nin taslağı anayasal yurtseverliğe yabancı. Laiklikle oynanamaz. AKP, yeni anayasa çalışmasında 'toplu ayin' gibi yeni açılımlar getiriyor" dedi.

RADİKAL
İşte yeni Anayasa taslağı
Başbakan Erdoğan'ın talebi üzerine Bilim Kurulu'nda hazırlanan yeni Anayasa taslağında köklü değişiklikler var. 'Değiştirilemez' maddeler için de seçenekler önerilen taslak çok tartışılacak gibi

SABAH
Para yoktu kaçamadım
Ev meselesi yüzünden Şuhut'ta kardeşi, kardeşinin kayınbiraderi ve ailelerini öldüren Ömer Taşçı, katliamı şöyle anlattı: "Babam bize zulüm etti. Evlatlarını ayırdı. Evi almak için kardeşi kardeşe düşman etti."

POSTA
Gül'ü öldüreceklerdi
Cumhurbaşkanı Gül'ün Van gezisi sırasında suikastten şans eseri kurtulduğu ortaya çıktı. Gül'ün ziyaretinden çok kısa süre önce polis şüphelendiği bir aracı kent merkezinde durdurdu. Önemli miktarda bomba ve suikast silahının ele geçirildiği araçta bulunan 2 kişi de gözaltına alındı.

AKŞAM
Yazın yat şimdi yık
Yaklaşık 2 milyon 500 bin öğrencinin 17 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacağı İstanbul’da okullar dağ gibi yığılmış sorunlarla açılıyor. Plansızlık ve her işi son ana bırakma anlayışıyla bu sorunlar daha da katlandı. Yaz dönemini sessiz sedasız geçiren okullarda depreme karşı güçlendirme çalışması nedeniyle eğitime bir hafta kala başladı. Bu nedenle 240 okulun
öğrencisi bölgedeki başka okullara nakledildi.

VATAN
Çankaya krizi ‘sil baştan’
21 Ekim’deki referandumda “Evet” çıkarsa bazı hukukçulara göre Aralık’ta cumhurbaşkanlığı seçimi var.

Gazetelerden Öne Çıkanlar 12 Eylül Çarşamba

HÜRRİYET
En büyük bomba son anda önlendi
11 Eylül’ün yıldönümünde, özel eğitimli bomba arama köpeği Rocky ve polisin dikkati sayesinde Ankara’da büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Ankara’da büyük bir eylem bekleyen polis, Sıhhiye’deki otoparkta yarım ton amonyum nitrat ve TNT’den oluşan bomba düzenekli bir minibüsü etkisiz hale getirdi.

Kamera olsaydı hemen bulurduk
Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, başkent tarihinin en kanlı terör eyleminin nasıl önlendiğini Hürriyet’e bütün ayrıntılarıyla anlattı. Faciayla sonuçlanabilecek olay, polisin günlerdir süren dikkatli çalışması ve özel eğitimli bir polis köpeğinin patlayıcıyı fark etmesiyle önlendi. İşte zamana karşı yapılan bu büyük yarışın hikayesi.

MİLLİYET
Ankara faciadan döndü!
11 Eylül 2001 saldırıları ve 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümleri nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alan Ankara polisi, Kurtuluş'taki çok katlı bir otoparkta 580 kilogram patlayıcı yüklü bir minibüs buldu.

AKP'nin 'kırmızı halısı'
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, milletvekili eşleri ve kadın milletvekilleriyle buluştu. AKP Genel Merkezi'ne kırmızı halı döşenen yoldan gelen kadınlar, giysileriyle defile havası estirdi.

RADİKAL
Geçmiş olsun Ankara
Sıhhiye'de bulunan 300 kiloluk bomba yüklü aracın patlaması halinde üç kilometrelik bir alanda etkili olacağı belirtildi. Gözler Kaide'de. Yetkililer memnun: Uluslararası çalışma değil, polisimizin başarısı.

SABAH
Polise bravo
El Kaide'nin 11 Eylül 2001'deki ABD'deki İkiz Kuleler saldırısının 6'ncı yıldönümünde Ankara büyük tehlike atlattı. 11 Eylül nedeniyle alarmda olan polis, Kurtuluş'taki kapalı otoparkta bir minibüsten kuşkulandı. Araçtaki patlayıcıyı iki polis köpeği kokusundan buldu.

POSTA
Atom bombası gibi
Amerika'ya yapılan 11 Eylül saldırısının 6. yıldönümünde Ankara'da katliama hazırlanan teröristlerin bomba yüklü aracı otoparkta son anda bulundu.

AKŞAM
Ankara'nın 11 Eylül'üne kılpayı
ABD’de 11 Eylül 2001’de El Kaide tarafından gerçekleştirilen İkiz Kuleler’e yönelik intihar eyleminin yıldönümünde, Başkent Ankara’da bomba kâbusu yaşandı. Ankara’nın merkezi Kızılay’a ve Başbakanlık binasına birkaç dakika mesafedeki Kurtuluş çok katlı otoparkına bırakılan, Mercedes Vito marka minibüste patlama düzeneği kurulmuş 300 kilo TNT kalıbı ile 300 kilo sodyum nitrat bulundu.

Gazete Manşetleri

HÜRRİYET
Çiş izi rüşvet izine karıştı

Antakya Belediyesi’nin ’çiş cezası’ kestiği CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, bir şirketin, Başkan Mehmet Yeloğlu’nun masasına 3 kez 85’er bin YTL para bıraktırdığını iddia etti. Durgun, rüşvete aracı olan ve komisyonunu alamadığı için itirafta bulunduğunu iddia ettiği bir bürokratın ses kaydını içeren CD ile dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Rüşvetin, Hatay Havaalanı inşaatıyla ilgili olduğu iddia edildi.

Korkunun yeni adı: Resesyon...

Bundan bir süre öncesine kadar finansal piyasalardaki çalkantıya odaklanan yatırımcılar, artık bu çalkantının reel ekonomiyi ne kadar etkileyeceğini tartışmaya başladı. Ekonomik küçülme anlamına gelen resesyon ihtimali piyasalarda iyiden iyiye hissedilir oldu.

MİLLİYET

Skandaldan amir çıktı
Adana'daki sınavda soru kitapçığını emniyet amirinin çaldığı ve daha önce anlaştığı kişilere verdiği saptandı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri sınav sorularını kimin çözdüğünü araştırıyor

17 milyon dolara Kum Beach'i aldı
İngiliz futbol takımı Chelsea'nin de sahibi olan dünyanın en zengin adamlarından Rus asıllı işadamı Roman Abramoviç, tatilde beğendiği Çeşme'deki Kum Beach'i 17 milyon dolar ödeyerek satın aldı

RADİKAL
Tam 180 bin öğretmen yıllardır atama bekliyor
Milli Eğitim'e göre öğretmen açığı 20 bin. Öğretmenlik için sıra bekleyenlerin sayısı ise 180 bin. İşsiz öğretmen kuyruğuna bu yıl 62 bin aday daha girecek

SABAH
Anayasaya özel hüküm
Anayasa taslağının mimarı Profesör Özbudun açıkladı: TBMM Başkanı ve G.Kurmay Başkanı yargılanabilecek

POSTA
Milli aşk
Ümit Milli Takım'ın kalecisi Ufuk'un Liechtenstein maçında kırık kolla 20 sakika oynadığı ortaya çıktı. Ufuk, "Maç 2-2'ydi. Oyuncu değiştirme hakkımız dolmuştu. Büyük ağrı çekmem*m rağmen oyundan çıkıp takımı 10 kişi bırakmak istemedim" dedi. Ümit Milliler maçı uzatmadaki golle kazandı. Ufuk'un kolu dün ameliyat edildi.

AKŞAM
Açık & yakın tehlike
Türkiye ekonomisindeki hızlı büyüme, yılın ikinci çeyreğinde yerini yavaşlamaya bıraktı. Büyümenin S.O.S. vermesinde özel tüketimde yaşanan düşüş etkili oldu. İkinci çeyrekte özel tüketim kalemi harcamaları uzun süreden bu yana ilk kez daralarak yüzde 0.3 geriledi. Böylece yılın ilk yarısında özel tüketim sadece yüzde 0.8 arttı.

Gazete Başlıkları

HÜRRİYET

Bu kez notlarında kanlı saldırı var
Hürriyet’in ’torpil notu’ hazırlarken görüntülediği AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin’i, bu kez ’Berceste tesislerinin
sahibinin 3 kurşunla vurulması’ olayının notlarını incelerken bulduk.

Batık bankacı Karamehmet’e 300 milyon YTL vergi cezası
Batık Pamukbank’ın eski patronu Mehmet Emin Karamehmet’in Digitürk’teki vergi oyunu bozuldu. ’Uydu platform işletmecisi
olmadığı’ gerekçesiyle yüzde 15 Özel İletişim Vergisi’ni Mayıs 2005’ten bu yana ödemeyen Digitürk’ün tezi çürütüldü.

MİLLİYET
OKS'de 3'üncü yerleştirme
Herhangi bir ortaöğretim kurumuna kayıt hakkı kazanmasına rağmen açıkta kalan öğrenciler boş kontenjanlara yerleştirilecek.Profesyonel komando için 12 bin başvuru
Komando tugaylarında kademeli olarak profesyonelliğe geçişe hazırlanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, uzman erbaş alımı için
duyuru yaptı. 12 bin 620 aday başvurdu.

RADİKAL
Bir insan öldü, 18 gün geçti, hâlâ kapı duvar
20 Ağustos'ta polis kurşunuyla can veren Festus Okey'le ilgili soruşturmada gelişme yok. Savcılık delillere ulaşmakta güçlük
çekiyor, yetkililer ise susuyor.

SABAH
Yurtta şüphe dünyada şüphe
Alman Marshall Fonu tarafından Türkiye dahil 12 ülkede, biner kişiyle yaptırılan "Transatlantik Eğilimler" araştırmasının
2007 sonuçları şaşırtıcı rakamlar ortaya çıkardı: Avrupalılar, Türkiye'nin bir gün AB'ye gireceğine Türk halkından daha fazla
inanıyor. Araştırmaya göre Türkiye karşıtlığının tavan yaptığı Hollanda'da halkın yüzde 72'si, Almanya'da ise halkın yüzde
62'si Ankara'nın AB'ye üyeliğinin engellenemeyeceğine inanıyor. Avrupa'nın bu desteğine karşılık Türk halkı AB için her gün
biraz daha karamsar oluyor.

AKŞAM
Kendi kendine adalet
4 genç arkadaşlarının kurban gittiği cinayeti aydınlatmak için Kurtlar Vadisi'nden esinlenip plan yaptı. Cinayetin tanığını
başına yastık kılıfı geçirip kaçırdılar ve işkence yapıp sorguladılar. Tanık bir yolunu bulup banyo penceresinden kaçtı.
Gençler, "Polise güvenmiyoruz. Adalet de yavaş işlediği için bu yolu seçtik" dedi.

POSTA
250 metrelik 2 dev daha
İstanbul Levent bölgesinin gökdelenlerine iki kule daha ekleniyor. Kazak gayrimenkul ve yatırım şirketi Landmarkk, geçtiğimiz
şubat ayında satın aldığı Renault Mais arsasına eşi benzeri görülmemiş, yüzmilyonlarca dolarlık bir proje geliştirdi.
Kamuoyundan sır gibi saklanan projenin en az 350 milyon dolarlık bir yatırım olacağı belirtiliyor.

Gazete Başlıkları

HÜRRİYET
TSK'dan Çankaya'ya 8 mesaj
Cumhurbaşkanılığı seçimi sürecinde ve seçim sonrasında gözler hep Genelkurmay Karagahı'ndaydı. Askerlerin vereceği tepkiler önce tahmin edilmeye sonra da yorumlanmaya çalışıldı.

Çok önemli hizmet yaptın
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hürriyet’in "Hamili kart tam gaz" manşeti ile ilgili muhabirimizi arayıp kutladı. AKP’li Mehmet Ceylan tarafından bir tetkik hakiminin lojman işi için yardımcı olması istenen Şahin, haberin dün yayınlanmasının ardından sabah saatlerinde muhabirimiz Hasan Tüfekçi’yi aradı. Şahin, "Yürekten tebrik ediyorum. Çok önemli hizmet yaptın. Bu ülkede bazı yanlışlıkların önlenmesi için önemli bir adım olur" dedi.

MİLLİYET
Gül: Çok yorulacağız
Cumhurbaşkanı Gül, yaverlerine, "Benim dönemimde yoğunluk çok olacak, çok gezeceğiz" dedi. TSK'yı temsil eden 18 general içinde en üst düzey isim Sincan'da tankları yürüten Org. Ceylanoğlu'ydu.

Yargıtay Resepsiyonu'na Hayrünnisa Gül katılacak mı?
Yeni adli yıl bugün yapılacak tören ve resepsiyonla açılacak. Yargıtay'ın eşli davetiye gönderdiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resepsiyona katılıp katılmayacağı, katılırsa eşini getirip getirmeyeceği merakla bekleniyor.

RADİKAL
Bir vekilin öyküsü doğu kadınının dramı
Annem, babamın erkek çocuk sevdası yüzünden öleceğini bile bile hamile kaldı.

SABAH
İşte kaderin cilvesi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seçildikten sonra ilk resepsiyonunu dün Çankaya Köşkü'nde protokole verdi. Davete AK Parti, MHP, DTP milletvekilleri ile bürokratlar ve elçiler katıldı. Resepsiyona Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları, ziyaret programları nedeniyle katılmadı. Köşk'te TSK'yı temsilen Org. Erdal Ceylanoğlu ve 18 general hazır bulundu. 28 Şubat 1997'de Gül'ün de bakanlık yaptığı 54. Hükümet'e karşı Ankara Sincan'da tankları caddelerde yürüten Org. Ceylanoğlu, dün Cumhurbaşkanı Gül'e selam verdi.

POSTA
Askerli, DTP'li, içkili resepsiyon
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Köşk'te eşsiz olarak verdiği sabah resepsiyonunda Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları yoktu. Ama onları temsilen 18 general vardı. DTP'liler ilk kez Köşk'e çıktı. resepsiyonda içki ikram edildi. Ancak sabah olduğu için konuklar meyve suyunu tercih etti.

AKŞAM
Tankçı Paşa Çankaya'da
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’ndeki ilk resmi kabulünü dün öğle saatlerinde verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst düzey kademesi, ‘mazeretleri’ nedeniyle davete katılmadı. TSK’yı, Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu temsil etti.

GAZETELERDEN SEÇME BAŞLIKLAR

HÜRRİYET
Torpilin belgesi
AKP Grubu’nda Başbakan Erdoğan kürsüdeyken, bazı milletvekilleri harıl harıl torpil notu hazırladı. Oysa Başbakan Erdoğan daha 15 gün önce, "Bizim dönemimizde suiistimal, kayırma, partizanlık son buldu. Torpil isteyen, karşısında beni bulur" demişti.

Çin, Türkiye’de dört üretim üssü kuracak
Türkiye, Çin ile ekonomik ilişkilerinde köklü bir strateji değişikliğine gidiyor. Türk sanayicisinin rekabet ve kalite açısından her fırsatta eleştirdiği Çin malı ürünler, artık Türkiye’de üretilecek.

MİLLİYET
Otobüste namaz baskısı
Şehirlerarası sefer yapan otobüslerde 'namaz molası' için taleplerin arttığı öğrenildi. Firma yöneticileri, "Böyle bir uygulama yok, ama son zamanlarda bazı yolcuların ısrarlı davranışları nedeniyle mola vermek zorunda kalıyoruz" dediler

Plansızlık kuraklığı
Türkiye'nin batı bölgelerindeki barajlar kurudu kuruyacak. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler ise susuzluktan kırılıyor. Uzmanlara göre sorunun nedeni plansızlık. Çevre ve Orman Bakanlığı, kurak bölgelerden su taşımayı planlıyor.

RADİKAL
Diyarbakır'da kim haklı?
Belediye Başkanı Baydemir, Diyarbakır'a gittiği sırada Başbakan Erdoğan'a da verdiği raporunda, engellenen projelerini tek tek sıraladı. Erdoğan ise 'Güneydoğu'ya en çok yatırımı biz yaptık' dedi.

SABAH
Ölüm tersanesi
Milyarlık gemi ve yat yapılan Tuzla tersanelerinde 12 günde 5 işçi kazadan ölünce işçiler isyan etti.

POSTA
Ağlatan kadın
Annesi ile babası ayrılınca 11 yaşındaki Sevgi devlete ait çocuk yuvasına verildi. Sevgi, çok özlediği annesini görebilmek için 2 kez yurttan kaçtı. İkinci kaçışında annesine ulaşmayı başardı. Annesine kavuştuğu gün üvey kardeşine süt almak için evden çıktı ve 150 kilometre hızla gelen bir otomobilin altında kalarak öldü.

AKŞAM
Tek kişilik Greenpeace
Afyon Sandıklı’da emekli memur Hasan Karaçelik’in oğlu olan ilkokul mezunu işsiz genç Serkan Karaçelik (24)’i Boğaziçi Köprüsü’ndeki tek kişilik eylemiyle tanıdı.

Gazete Manşetleri

HÜRRİYET
Muhalefete yanıt
Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümet programı üzerine eleştirileri yanıtlarken, Demokratik Toplum Partisi (DTP) yönetimini uyararak, "AB, ABD terör örgütü ilan ediyor da siz niye ilan etmiyorsunuz? AB’ye, AİHM’e yalan yanlış haberler göndermeyin. Herkes kendine çeki düzen versin" dedi.

İran, teröre karşı duvar örüyor
TERÖR örgütü PKK’nın İran’daki kolu PJAK’a (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi) karşı 15 Ağustos’tan bu yana Irak sınırında operasyon yapan İran yönetimi, sınır güvenliğini sağlamak amacıyla İsrail benzeri beton duvar inşaa etmeye başladı. Kuzey Irak’ın Hacıümran sınır kapısından itibaren 4 kilometre uzunluğunda, 5 metre yüksekliğinde, 2.5 metre kalınlığında olacak
beton duvarın yapımı için iş makinalarının kazı çalışması sürüyor. Kuzey Iraklı Kürtler ise güvenlik duvarına tepki gösteriyor. Kuzey Iraklı yetkililer, İran’ın ’Güvenlik Duvarı’ ile tampon bölge oluşturmaya ve bölgeyi insansızlaştırmaya çalıştığını ileri sürüyor.

MİLLİYET
Meclis'te iktidar muhalefet atışması
E rdoğan'dan salvolar... DTP'ye: PKK'yı terör örgütü ilan et. MHP'ye: Tek devlet, tek millet, tek bayrak konusunda siyaset yapmayalım. CHP'ye: Uçuyorsunuz Muhalefetten yanıt... CHP: Bütün mahdumlar gemi aldı. MHP: Türk milletine kimlik arayışına girilmesin. DTP: AKP'nin Güneydoğu'dan aldığı oylar emanet oylardır

Türkiye'nin en büyük elçileri
TÜBİTAK, bu yıl ilk kez, çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş ve yurtdışında yerleşik Türkiye Cumhuriyeti uyruklu üç bilim insanına "Özel Ödül" verilmesini kararlaştırdı. Prof. Dr. Tuncer Edil, Prof. Dr. Cezmi Ali Akdiş ile Prof. Dr. Onur Güntürkün, aralık ayında ödüllerini almak üzere Ankara'ya gelecek. Milliyet, Prof. Edil, Prof. Akdiş ve
Prof. Güntürkün'e ulaştı. Üç bilim insanının uluslararası başarılarla taçlanan yaşam öyküleri, son derece çarpıcı ayrıntılar içeriyor.

RADİKAL
'Sivil' anayasa taslağı neden sivillerden gizli?
Siyasiler: Halkı yönlendirmeye çalışıyorlar. Barolar: Dayatmayla sivil anayasa hazırlanamaz. Öğretim üyeleri: Anayasanın hazırlanış süreci de şeffaf olmalı.

SABAH
Ne borsa ne bono şampiyon konut!
2005'te patlayan markalı konut projeleri getiride altın, bono ve borsayı geride bıraktı. Yüzde 170'lere varan oranda prim yapan konutlar sahiplerini ihya etti..

POSTA
Mucize hayat
10 yaşındaki Berk Yeriş, 6 aylıkken karaciğer yetmezliğine yakalandı. Ameliyat masaıyla 1.5 yaşında tanıştı. 10 yılda 24 kez
ameliyat oldu. İki böbrek, bir karaciğer nakli geçirdi. Şu an hayatta olması 'mucize' olarak nitelendirilen Berk, "Bence herkes organlarını bağışlasın. Ölünce ne işe yarayacak ki?...En azından başkaları hayata kavuşsun" diyor.

Gazete Başlıkları

HÜRRİYET
Davulu delen adamın dramı
Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal ve damadı Asım Ekren’e Jaguar otomobil hediye eden, Zeki Küçükberber’in oğlu Mete Küçükberber (43), dün sabah İstanbul’da hayatını kaybetti. Gece hayatının en hızlı playboylarından olan Küçükberber, taksi çağırıp gittiği Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurtarılamadı.

İstanbul sular altında kalacak
Ünlü sinema oyuncusu Bo Derek, İstanbul’a geldi geçtiğimiz günlerde ve "Yazık, güzel kentiniz sular altında kalacak, Boğaz’da sular yükselip şehri kaplayacak" dedi.

MİLLİYET
Ölümde uyuşturucu kuşkusu
İstanbul gecelerinde "Jaguar Mete" lakabıyla anılan, ünlü galerici Zeki Küçükberber'in oğlu Mete Küçükberber 43 yaşında öldü. Küçükberber'in ölüm nedeni Adli Tıp'ta belirlenecek

Dünyayı geren 'first lady'ler
Bild am Sonntag gazetesi, Arjantin Devlet Başkanı Kirchner ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin eşleri ile Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül için 'dünyayı provoke eden kadınlar' dedi

RADİKAL
Hükümet programının 'program' kısmı eksik!
60. hükümetin programı, kendisine oy veren yüzde 47'lik dilimin heyecanını yansıtmıyor, ne ekonomiye ve ne de AB sürecine ilişkin somut hedefler var!

SABAH
Gençlerimize saldırdılar
Ermenistan'da geçen hafta biten 4'üncü Dünya Ermenileri Olimpiyatı'na Türkiye'yi temsilen 70 sporcu katıldı. Baskette ABD'li Glendale takımı ile İstanbul takımı karşılaştı.

POSTA
Son turda ölüm
Mustafa Bahar, motosikletiyle aşırı hız yapmayı çok seviyordu. "Hız tutkun bir gün seni öldürecek" diyen yakınlarının ısrarı üzerine motosikletini sattı. Ama sattığı kişiden "Son bir veda turu atayım" diye motosikleti ödünç aldı. Yine aşırı hız yapan Mustafa Bahar son turunda bir minibüse çarptı. Hem kendisi öldü hem de iki genç kızı öldürdü.

AKŞAM
Zafer Bey'e ince By-Pass
60. Hükümet’in bakanları arasındaki görev dağılımı cuma günü yapıldı. Daha önce özelleştirme karşıtı söylemleriyle gündeme gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖYK üyeliğinden çıkarıldı

Gazete Manşetleri

HÜRRİYET
Atılma nedeni forma aşkı
Erdinç Ulu, hasta Galatasaraylı. İşyerine Galatasaray formasıyla gidince Fenerbahçeli patronları tarafından işten atıldı.

Kaybettiğimin ancak yarısını kazandım
Sayısal Loto’nun başladığı günden beri sürekli aynı rakamları, sistemli bir şekilde oynayan ve geçen hafta 627 bin YTL kazanan tanker şoförü Şahsettin Timuçin’i arkadaşlarıyla kahvehanede okey oynarken bulduk.

MİLLİYET
48 Mucize Kadın
Eski resim öğretmeni Semra Demirelli, Düzce depreminden kurtulan kadınlarla birlik oldu. Türkiye'nin bilinen ilk kadın kooperatifini kurdu. Kadın örgütlerini ayağa kaldırdı. Sonuç: 48 kadının artık kendine ait bir evi var

Ilımlı İslam'dan şeriata
'Ilımlı İslam'a model olarak gösterilen Malezya'da hükümet, hukuk reformu kapsamında şeriat hükümlerine yer verilmesini öngören bir plan üzerinde çalıştığını açıkladı. Anayasadaki laiklik ilkesi de kaldırılıyor.

RADİKAL
Maganda terörü artık durdurulsun
Türkiye'de maganda terörü savaşları aratmıyor. Bir ayda dokuz kişi geldiği yer belli olmayan bir kurşun yüzünden yaşamını yitirdi, 29 kişi de yaralandı

SABAH
Baba parasıyla jaguar keyfi
Almanya'da Jaguar satın alanların yaş ortalamasının 57 olduğunu vurgulayan Jaguar Avrupa CEO'su Senso, gençlerin Jaguar kullandığı Türkiye'yi Avrupa'ya 'örnek ülke' şeklinde gösterdiklerini belirtti..

POSTA
'Elveda kızım'
24 haşındaki Döndü Dağlı, Bursa'da sevgilisi tarafından silahla başından vuruldu. Boşandığı eşinden olan oğlu, annesinin vurulduğu haberini Ordu'da tesadüfen gazetede görüp dedesine söyledi. Dede, Bursa'ya gittiğinde kızının beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendi ve organlarını bağışladı. Organları götürülürken de ambulansa bakıp "Elveda kızım" diyerek ağladı.

AKŞAM
Sezer'in çizdiği isimlere davet
Abdullah Gül, Sezer’in ambargo koyduğu pek çok isme Çankaya kapılarını açıyor. Sezer döneminde isimleri çizilen Orhan Pamuk, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses yine protokol listesine alınıyor

Gazetelerden Seçme Başlıklar

HÜRRİYET
Bir annenin en acı anı
Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki Mavişehir Halk Pazarı'ndaki tezgahında kuru yemiş ve çerez satan 39 yaşındaki Şebnem Öner ve 2 çocuğu, 2 grup arasında çıkan silahlı kavganın ortasında kaldı.

Take off’a geciş dönemi
Başbakan Erdoğan, dün TBMM Genel Kurulu’nda okuduğu 60. hükümetin programında temel yaklaşımı İngilizce terimle açıklayarak, "Temel hedefimiz, Türkiye’yi take-off’a (kalkışa) geçirerek daha güvenli bir hıza ve yüksekliğe taşımaktır" dedi.

MİLLİYET
'Ekonominin yeni patronu'nun mütevazı dünyası
Ekonomide koordinatörlük görevini üstlenen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren, İstanbul Esenler'de babasına ait dört katlı bir binada yaşıyor.

Hayyam'ın yolunda bir AKP'li
'AKP'de de içenler var, ama saklıyorlar' diyen Bekilli Belediye Başkanı Yaşar Halil Yiğit, 'Şaraba uygulanan ÖTV'nin hangi gerekçeyle düşürülmediği halka anlatılmalı' diye konuşuyor.

RADİKAL
Köşk'e ilk davet eşsiz
Kutlamaları kabul edecek olan Gül, hiçbir resepsiyona davet edilmeyen DTP'lileri de çağıracak. Bu tür resepsiyonlar genelde akşam saatlerinde yapılırken Gül konukları 11.30'da kabul edecek.

SABAH
Ceset teslimi işimiz değil
DTP'nin "Kimyasal silah kullanıldığı ve PKK'lı cenazelerinin ailelerine verilmediği" iddialarını iki komutan yalanladı. Jandarma Genel Komutanı Org. Işık Koşener şöyle dedi: "Ölen teröristleri jandarma ailelere teslim etmez. Jandarmanın buna yetkisi yok. Jandarma savcıya teslim eder. Savcı çatışma yerine gelir. Cesetleri kontrol eder."

AKŞAM
Rezalet
Antalya'nın Kemer ilçesindeki gece kulüplerinde yapılan 30 Ağustos kutlamaları rezalete dönüştü. Üzerlerinde Türk bayrağı motifli tişört, altlarında tanga olan yarı reklam Rus kızları 10. Yıl Marşı eşliğinde içki servisi yaptı, seksi danslar etti. Sabaha kadar devam eden bu rezalete hiç kimse "dur" demedi.

POSTA
Çılgın lotocu sonunda güldü
Dünyanın en talihli talihsizi! Şahsettin Timuçin şans oyunlarına duyduğu tutku yüzünden önce işinden sonra da iki evinden oldu ama oynamaya devam etti. Aynı sayılarla doldurduğu kuponla iki 6, 14 tane de 5 tutturdu

GAZETELERDEN ÖNE ÇIKAN HABER BAŞLIKLARI

HÜRRİYET

Uğurlamada eş farkı
Günlerdir beklenen 30 Ağustos resepsiyonunun belki de en ilginç sahnesi bahçeye giriş kapısında yaşandı...Nasıl mı?

Suada’da düş kırıklığı
Önceki akşam Suada’da düzenlenen bir davette, İstanbul’un kalburüstü insanlarıyla bir aradaydım. İçlerinde AKP’ye oy vermiş epey insan da vardı. Yeni kabine henüz açıklanmıştı. Geceye hákim olan havayı iki kelimeyle özetleyebilirim: "Düş kırıklığı." Sebebi çok basit...

MİLLİYET
Zirvede yumuşama
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt arasında GATA'daki törenlerde yaşanan soğukluk, dünkü 30 Ağustos resepsiyonunda yerini yumuşamaya bıraktı.

Coşkuyla kutladık
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Atatürk'ün kabrine, üzerinde "Türk Silahlı Kuvvetleri" yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan bir çelenk bıraktı.

RADİKAL

Daha fazla özgürlük daha fazla demokrasi
Vaatler iddialı: Hak ve özgürlüklerden taviz verilmeyecek. Kişi başı gelir 2013 yılında 10 bin dolar olacak. 2B ve kamu reformu gibi vetolu yasalar çıkarılacak

SABAH
Kriz aşıldı
30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlama törenlerinde Gül, Erdoğan ve Orgeneral Büyükanıt kısa süreli ama sıcak sohbetler yaptı. Hipodrom'daki törende Tören Kıta Komutanı Tümgeneral Necdet Sezginer konuşmasına "Sayın Cumhurbaşkanım" diye başladı.

POSTA
Affet Atam
Ulu Önder Atatürk'ün yurdu düşmanlardan kurtardığı gün olarak kutlanan 30 Ağustos Zafer bayramı törenleri bazı illerde sönük geçti. Atatürk'ün 1919'da Anadolu'ya ayak bastığı yer olan Samsun'da ve yayınladığı tamimle Kurtuluş Savaşı'nı resmen başlattığı Amasya'da bile halk ne yazık ki törenlere ilgi göstermedi.

Günün Gazete Manşetleri

HÜRRİYET
Hafif geldiler
Kezman, 4. dakikada Şampiyonlar Ligi biletini kesti. Kaptan Alex geceyi renklendirdi. Sarı lacivertliler Türk futbol tarihinde Anderlecht’i eleyen ilk takım olmanın gururunu yaşadı

 

Laiklik sözü dillerde
Dünya basını Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini "İslamcı geçmişi" ve şimdi "laiklik sözü" verdiği vurgusuyla yansıttı.


MİLLİYET
İlk temas mesafeli
Gül, cumhurbaşkanı seçildikten sonra komuta kademesiyle ilk kez GATA'daki mezuniyet töreninde buluştu. Törende Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, Gül'e 'cephe alarak selam' vermedi. Komutanlar da Org. Büyükanıt'ı selamladı

 


Uzmanlar, Gül'ün laiklik tanımını tartışmaya açtı
Gül'ün yemin törenindeki laiklik tanımı için Prof. Yüzbaşıoğlu, "AKP ideolojisinin dışavurumu", Prof. İbrahim Kaboğlu, "Laikliğe böyle bir amaç yüklenemez" dediRADİKAL
Başbakan Erdoğan, 60'ıncı hükümeti kurdu: Hedefimiz müreffeh ve özgür bir Türkiye
25 üyeli hükümette sekiz yeni bakan var. İçişleri Bakanlığı'na Aksu'nun yerine Atalay getirildi. Başmüzakereci Babacan Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi

 

SABAH
Takımı bozmadı
Başbakan Erdoğan, yeni kabineyi Çankaya'daki ilk gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sundu. Saat 16.00'da başlayan ve yarım saatte bitmesi beklenen görüşme 1.5 saat sürdü. Gül-Erdoğan arasındaki zirveden "Yola devam" kabinesi çıktı.


POSTA
Buz gibi
Cumhurbaşkanı Gül ile paşalar ilk kez Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki diploma töreninde buluştu ve soğuk rüzgarlar esti. Genelkurmay Başkanı mezunlara ödül vermeye giderken Gül'e 'cephe selamı' vermedi. Komutanlar Gül'e değil, Genelkurmay Başkanı'na dönerek selam durdu. Askerler konuşmalarında 'Sayın Cumhurbaşkanım' yerine 'Sayın Cumhurbaşkanı' dedi.

Günün Gazete Başlıkları

HÜRRİYET

11'inci Cumhurbaşkanı
TBMM’de dün yapılan oylamayla, aylardır süren tüm tartışmalar noktalandı ve Abdullah Gül, 339 oyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Atatürk ve İnönü’den sonra en genç Cumhurbaşkanı olarak Köşk’e çıkan Abdullah Gül, ayrıca bakanlıktan bu en yüksek makama çıkan ilk kişi de oldu.

Allah mahcup etmesin
Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı olarak TBMM’de yaptığı ilk konuşmada, "Kapım herkese açık, Allah beni mahçup etmesin" dedi. Gül kendi kaleme aldığı konuşmasında, "Görevimin zorluğunun idrakindeyim. Hiçbir ayrım yapmaksızın bütün vatandaşlarımızı kucaklayacağım. Tarafsızlığımı titizlikle koruyacağım ve devlet organlarının uyumlu çalışması için gayret göstereceğim" diye konuştu.

MİLLİYET
İlk mesajda laiklik
11. Cumhurbaşkanı Gül, ilk konuşmasında "Laiklik, farklı hayat tarzlarını özgürleştirir. Laiklik din ve vicdan özgürlüğünü de içerir" dedi

 

Komutanlar Meclis'e gelmedi
Abdullah Gül'ün Meclis'teki yemin törenine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanları katılmadı. YÖK Başkanı Teziç ile bazı yüksek yargı organları temsilcileri de gelmedi.


RADİKAL
Sayın Gül, bu yemini hiçbir zaman unutmayın
Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; Anayasa'ya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma; milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma; Türkiye Cumhuriyeti'nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

 

SABAH
11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
Abdullah Gül, CHP'nin katılmadığı, AK Parti'nin de üç fire verdiği Meclis'teki üçüncü tur oylamada 11'inci Cumhurbaşkanı seçildi. Frak yerine Sezer gibi koyu renkli takım elbise giymeyi tercih eden Gül, milletvekillerinin ayakta alkışlarıyla ant içerek görevine başladı.


POSTA
Laiklik yemini
339 oyla cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül, genelkurmay başkanı ile Kuvvet komutanlarının katılmadığı yemin töreninde laikliğe başlı kalacağına namusu ve şerefi üzerine ant içti. Laiklik karşıtı eylemlerinden ötürü kapatılan Refah ve Fazilet partilerinde yetiştikten sonra AKP'nin kurucusu olan Gül ettiği yemini hiç unutmamalı.

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası